Leden podleTČM

5. 2. 2024
article preview

Leden je podle tradiční čínské medicíny (TČM) spojen s živlem vody a orgány močového měchýře a ledvin. Tyto orgány jsou v zimě nejvíce ohroženy chladem a strachem, které mohou narušit jejich správnou funkci a způsobit různé zdravotní problémy. Proto je důležité v tomto období pečovat o své tělo i duši, dodržovat pitný režim, jíst zahřívací potraviny, meditovat, odpočívat a chránit se před nepříznivými vlivy.

Močový měchýř je v TČM považován za shromaždiště odpadních tekutin, které vylučují ledviny. Jeho úkolem je udržovat rovnováhu mezi tekutinami a suchostí v těle.

Pokud je močový měchýř oslaben, může se projevit:

• častým nebo obtížným močením
  • bolestmi v bederní oblasti
  • záněty
  • otoky
  • bolestmi hlavy
  • podrážděností
  • strachem

Věděli jste, že močový měchýř je také spojen s mozkem a nervovým systémem, takže jeho dysfunkce může ovlivnit:

• paměť
  • koncentraci
  • rozhodování
  • psychickou stabilitu

Proto je dobré se tento měsíc dodržovat následující doporučení:

Meditovat, relaxovat, uvolňovat napětí

Chodit brzy spát

Pít dostatek tekutin, ideálně teplé nápoje, jako jsou bylinkové čaje, teplá voda s citronem a medem

Jíst zahřívací potraviny, jako jsou vývary z kořenové zeleniny nebo fazole,hrách, pohanka, rýže

Doporučené koření: skořice, fenykl, kmín, hřebíček, badyán, zázvor

Doporučené bylinky: ostružiník, lichořeřišnice, ořešák, brusinky, celík zlatobýl

Myslete na teplé oblékání, zejména je nutné chránit oblast beder, nohou a břicha.

Leden je ideální dobou pro regeneraci, očistu, harmonizaci a přípravu na nový rok. Myslete na to, že kdo v lednu odpočívá, netrpí následně jarní únavou.

Tip na očistný čaj:

1 lžičku sušených listů této bylinky zalijeme 1,5dl studené vody a necháme namočené přes noc. Výluh pijeme 2-3x denně po dobu 2 týdnů. Následuje 3 měsíční přerušení.

Na 1 šálek čaje přidáváme 1/4 lžičky jedlé sody, díky čemuž se moč stane zásaditou a je tak dosaženo většího účinku.

Výluh není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy.

(Zdroj receptu: Krásná paní)

Portrét

Poslední fotografie